Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Úvodní stránka » O řemesle » Jak pečovat o kožešinu

Jak pečovat o kožešinu

Kožešina je přírodní materiál, používaný k výrobě oděvů, nebo jejich zdobení desítky tisíc let. Je nadčasová a při správné péči také trvanlivá. Jak dlouho vám kožešinové výrobky vydrží, závisí na druhu kožešiny, kvalitě činění, uskladnění a vaši péči.

Skladování

Kožešině nevadí jakýkoliv mráz, sněžení, vlhko, vydrží i slabší, krátkodobý déšť (především kožešiny z vodních zvířat). Mnohem více vadí sucho a teplo. Proto kožešinu nikdy nesušte, ani neskladujte u tepelných zdrojů. To platí také pro skříň, která stojí vedle topení, nebo na kterou svítí celé léto slunce. Kožešina se tak vysušuje a řemen může začít praskat. Pro skladování kožešinových výrobků nepoužívejte igelitové sáčky a neprodyšné obaly na oděvy, kožešina se může zapařit a začít línat. Kožich se snažte vždy věšet na ramínko, ne zapoutko za krkem. Ujistěte se, že má kožich ve skříni dost místa aby se nedeformoval a nemačkal se chlup. Čepice skladujte vycpané papírem, aby si zachovaly svůj tvar. Kožešinové lemy, pokud jsou odnímatelné z kapuce odepněte a nechte volně viset přes tyč ve skříni, bambule skladujte pokud možno také zavěšené. Během skladování používejte přípravky proti molům a pravidelně je vyměňujte dle návodu. Výrobky z barvených kožešin skladujte vždy ve tmě, aby barva neoxidovala. 

Údržba

Kožich chlupem nahoru

Pokud kožešina mírně zmokne nebo posněží, nechte ji volně uschnout. Během sušení občas pročešte hřebenem. Kožešina by nikdy neměla promoknout až na řemen. Pokud dojde k deformaci chlupu opatrně přečešte mírně mokrým hřebenem nebo kartáčem. Nechte volně uschnout, v případě potřeby opakujte. Nikdy nepoužívejte fén, žehličku na oděvy nebo vlasy ani různé napařovače. Kožešinu občas opatrně přečešte kartáčem, nebo hřebenem, hlavně tam, kde se ráda plstnatí a odírá (hrany rukávů a kapes, límec).

Kožich chlupem dovnitř (dubeňák)

Jedná se většinou o kožešinu ze skopovice, někdy také z králičiny s takovou úpravou řemene, aby odolal sněžení, ale pozor na déšť. Hlavně na dubeňáku se semišovým povrchem mohou zůstat i po slabém dešti skvrny. Je to tím, že se chloupky slepí. V tom případě je kožich třeba překartáčovat měkkým kartáčem. Je dobré povrch občas ošetřit impregnačním sprejem vhodným pro tento materiál. 

Čištění

Kožešina chlupem nahoru

Kožešina je částečně samočistící, proto ji není nutné dávat do čistírny každý rok. Pokud máte pocit, že váš kožíšek je už opravdu potřeba vyčistit, svěřte jej odborné čistírně. Platí ovšem, že čím méně budete kožich čistit, tím déle vám vydrží. Kožešinu nikdy neperte ručně ani v pračce. Řemen se srazí, ztvrdne a zdeformuje. Pokud nechcete dávat kožich do čistírny a preferujete opravdu ekologické a šetrné čištění, počkejte na mráz a čerstvý, prachový sníh. Kožich položte do čistého sněhu, srst v něm mírně promněte. Oklepejte, pročešte a nechte uschnout. Během nošení dávjte pozor na make-up, rtěnky, ale i krémy. Zažloutlý límec na kožichu nelze vyčistit a je třeba ho vyměnit.

Kožešina chlupem dovnitř (dubeňák)

Čištění dubeňáku svěřte vždy jen odborným čistírnám. Někdy ale stačí dubeňák jen překartáčovat, odstraní se tím oleštěná místa a je zas jako nový. Čím méně budete kožich čistit, tím déle vám vydrží. 

Vady vzniklé používáním

I na kožichu se občas něco pokazí.

Nejčastěji je to zapínání. Utržený knoflík si možná přišijete sami, ostaní opravy zapínání nechte na odbornících. Kožichové zapínání sice koupíte v galanterii, ale je třeba všít správným způsobem do kožichu pod podšívku. 

Častou vadou je také roztržené místo. V chlupech je někdy špatně vidět, takže si ho všimnete, až je díra opravdu velká. Nebývá to většinou prasklina ve švu ale těsně vedle. Opět je potřeba odpárat podšívku a místo odborně zašít. Nepokoušejte se prasklé místo opravovat sami ze strany srsti. Prosekáte tím řemen a oprava bude složitější. V žádném případě se nepokoušejte díru zalepit lepidlem, nebo lepící páskou.

Na namáhaných místech se kožešina začne časem odírat. To oddálíte tím, že srst občas pročešete. Pokud již ale vidíte prosvítat holá místa na hranách rukávů, přednice nebo jinde, nechte kožich odborně opravit.

Nákupní košík

Počet výrobků: 0Cena: 0 Kč
Zvolte měnu

Nakupujte on-line

Kožešinové čepice, pletené čepice s kožešinou, ušanky či límce a šály si můžete zakoupit i z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho e-shopu.

Vstupte do obchodu

Naše nabídka

Nabízíme široký sortiment kožešinových výrobků, jako jsou kožichy, paleta, vesty, čepice, čelenky, límce, šály, lemy, rukavice, polštáře, předložky a ledvinové pásy. Všechny tyto výrobky nabízíme hotové nebo na míru na zakázku z našeho nebo Vámi dodaného materiálu.

Prostudujte si celou naší nabídku

Kontaktujte nás

Podroužkova 1676
OSTRAVA - Poruba
708 00

Telefon: +420 604 504 487

Otevírací doba:
Pondělí - Čtvrtek: 10 - 12, 13 - 17:00

Všechny kontakty

Články

Jak pečovat o kožešinu

Přidáno: 25. 10. 2022 - Kožešina je přírodní materiál, používaný k výrobě oděvů, nebo jejich zdobení desítky tisíc let. Je nadčasová a při správné péči také trvanli…

O řemesle

Přidáno: 3. 10. 2012 - Kožešina je nejstarším materiálem používaným k výrobě oděvů. Znalost jejího zpracování sahá mnoho tisíc let do minulosti. Po celou tuto dobu…

Více článků

Sdílejte na sociálních sítích

Language_Switch

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací